ESKADER 2014 Ödülleri

ESKADER 2014 Ödülleri

Sanatın nabzı Ali Emiri’de attı

 

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreni muhteşem oldu. Kültür, sanat, bilim ve edebiyat dünyasının bir çok simâsı, coşkulu geçen törende buluştu.

 

Her yıl merak ve heyecanla beklenen ESKADER 2014 Ödülleri töreni gerçekleşti. Sanatın nabzı Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde attı. ESKADER Ödülleri’nin sahipleri, plâketlerini törenle aldılar. Kültür sanat dünyasından seçkin isimlerin katıldığı törende büyük bir coşku ve heyecan yaşandı. 28 dalda 30 ayrı kişi ve kuruma verilen ödüllerde “Özel Ödülü” Prof. Dr. Salih Tuğ, Üstün Hizmet Ödülleri’ni Prof. Dr. Kemal Eraslan, Neyzen İlyas Çelikoğlu ve Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali aldı. Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Ahmet Efe, Sabri Koz, Ahmet Yaşar Ocak, İhsan Kabil, Prof. Dr. Muhittin Serin, Münip Utandı, Prof. Dr. Mustafa Fayda, Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, Orhan Kurt ve Toron Karacaoğlu ödül alanlar arasındaydı. Kurum olarak İnsan Yayınları, İBB Kütüphaneler ve Müzeler Müdürlüğü ile İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na da çeşitli dallarla ödül takdir edildi. ESKADER belgeselinin gösterilmesiyle başlayan programda Münip Utandı dinleyicilere güzel bir konser verdi. Fırat Kızıltuğ ud’uyla, Nurullah Kanık da ney’iyle Münip Utandı’ya eşlik etti. Ziyaretçiler, tören dolayısıyla açılan “Ödül Kazanan Eserler”, “ESKADER Kültür Sanat Faaliyetleri” ve “Basında ESKADER” sergilerini gezdiler. Sunucu Selahattin Kocaarslan’ın takdimini yaptığı tören, değerli ses sanatkârı Münip Utandı’nın Türk müziğinden seslendirdiği eserlerle başladı. Daha sonra ödüller, sahiplerine takdim edildi. Osman Akkuşak, Prof. Dr. Abdullah Uçman, Fuat Başar, Ahmet Özdemir, Dr. Metin Eriş, Mehmet Cangır, Şakir Kurtulmuş, Meryem Aybike Sinan, Muhterem Yüceyılmaz, Gazi Altun, Erol Ülgen, Prof. Dr. Mehdi Ergüzel, Recep Garip, Ali Haydar Haksal, Hilali Mahmutoğlu, Abdurrahman Şen, Can Alpgüvenç, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Erdoğan Aslıyüce, Sâkin Öner, Engin Köklüçınar, Zeki Akyüzlü, Ahmet Mahir Pekşen ve Hikmet Sırma ödül sahiplerine plâketlerini takdim edenler arasındaydı. Ödüllerin sahiplerine verilmesinin ardından toplu fotoğraflar çekildi.

 

                   İYİLİK, DOĞRULUK, GÜZELLİK

ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, açılış konuşmasına, üstad Sezai Karakoç’un bir tespiti ile başladı. İnsanlığın ta bidayetten beri üç büyük ideal taşıdığını, bunların iyilik, doğruluk ve güzellik olduğunu, güzelliğin ise estetiğe ve sanata tekabül ettiğiniz söyledi. Türk-İslam Medeniyeti’nin dünyada var olmuş medeniyetlerin bütün birikimlerinden faydalandığını, ancak onlardan ayrı olarak yayını çok daha ötelere gerdiğini, beşeriyetin vicdanına, mutlak hakikati çiğ taneleri gibi sepelediğini ve insanı kalbinden yakaladığını vurguladı. Şerif Aydemir, “İşte o medeniyetimizin ana sütunlarından olan edebiyat, güzel sanatlar, mûsıkî ve mimari gibi alanlarda göz ve gönül dolduran gayretleri ve eserleri görmezden gelemezdik. Zihnimizi, muhabbetimizi ve elimizi onlara uzatmak zorundaydık.” dedi. Aydemir, “Fuzûlî’yi, Şeyh Galib’i, Itri’yi, Sinan’ı, Karacaoğlan’ı ve Yunus’u yeniden arayıp bulmak, yeniden kendimizi zamana kurmak gibi bir derdimiz olmalıdır.” diyerek konuşmasına devam etti. 2014 ödüllerinin bu yolda bir teşvik ve takdir mahiyeti taşıdığını belirten Aydemir,  bütün katılımcılara teşekkür etti. Dinleyiciler, anlamlı ve özlü konuşmasından ötürür Şerif Aydemir’i dakikalarca alkışladılar.

 

KİMLER ÖDÜL ALDI?

 

 Sıra No.: KATEGORİ: ÖDÜL ALAN:
1- Araştırma : İhsan Süreyya Sırma / Müslümanların Tarihi (Beyan Yayınları)
2- Biyografi : İlker Dere / Tahsin Banguoğlu (Akıl Fikir Yayınları)
3- Çocuk Edebiyatı : Ahmet Efe (Bütün çocuk kitaplarıyla, Nar Yayıncılık)
4- Deneme : Cengiz Aydoğdu / Yalnızlık Muhatap İster (Ötüken Neşriyat)
5- Dergi : Ay Vakti
6- Halk Edebiyatı : Sabri Koz / Karacaoğlan – Köroğlu (Kitabevi Yayınları)
7- Hâtıra : Ahmet Yaşar Ocak / Arı Kovanına Çomak Sokmak  (Timaş Yayınları)
8- Hikâye : Fatma Pekşen / Güldönümü(Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları)
9- İnceleme : Şemsettin Şeker / Tanzimat Fikri ve Edebiyat(Dergâh Yayınları)
10- Klâsik Türk  Sanatları : Prof. Dr. Muhittin Serin (Hat Sanatkârı)
11- Kitap Yayıncılığı : İnsan Yayınları
12- Kurum : İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü
13- Kültür Projesi : “İstanbul Kore’de 2014” Projesi ile İBB Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanlığı
14- Mahallî Basın : Arapgir Postası Gazetesi
15- Mizah : Sait Coşar / Karikatürün Aynasında Edebiyatçılar (Kapı Yayınları)
16- Monografi : Mustafa Özçelik / Yunus Emre’nin Dostları(Büyüyen Ay Yayınları)
17- Müzik : Münip Utandı (ses sanatkârı)
18- Okumaya Teşvik : Şenol Koca / Düzce – Kaynaşlı Kaymakamı
19- Roman : Mürsel Gündoğdu / Vezir – Nizamülmülk (Nesil Yayınları)
20- Sinema : İhsan Kabil (Sinema yazarı ve eleştirmeni)
21- Şiir : Nurettin Durman / Derin Yara (Profil Yayınları)
22- Tarih : Prof. Dr. Mustafa Fayda / Hulefâ-yı Raşîdîn Devri (Kubbealtı Neşriyatı)
23- Tasavvuf Kültürü : Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
24- Televizyon Dizisi : Yedi Güzel Adam (TRT1 Televizyonu)
25- Temaşa Sanatı : Orhan Kurt (Karagöz ustası)
26- Tiyatro : Toron Karacaoğlu (Şehir Tiyatroları)
27- Üstün Hizmet Ödülü : Prof. Dr. Kemal Eraslan
28- Üstün Hizmet Ödülü : İlyas Çelikoğlu
29- Üstün Hizmet Ödülü : Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali
30- Özel Ödül : Prof. Dr. Salih Tuğ