ESKADER 2015 Ödülleri

ESKADER 2015 Ödülleri

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) her yıl birçok kültür sanat dalında dağıttığı ödüller, bu yıl da muhteşem bir törenle sahiplerini buldu. Türkiye’nin çok kıymetli kültür, fikir ve sanat insanlarını bir araya getiren organizasyonda, tarihî ve unutulmaz saatler yaşandı. Uzun zamandan beri bir araya gelemeyen yazarlar ve sanatçılar, tören dolayısıyla buluşup sohbet etme imkânı buldular. Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen de törende hazır bulundu. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in kutlama telgrafları okundu.

Törenden önce salonu dolduran ziyaretçiler, önce ödüle lâyık görülen eserlerin teşhir edildiği sergi ile ESKADER faaliyetlerinin tanıtıldığı stantları gezdiler. Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ESKADER 2015 Kültür Sanat Ödülleri Töreni, Elif Ömürlü Uyar’ın verdiği konserle başladı. Ses sanatkârı ve koro şefi Elif Ömürlü Uyar, klasik Türk müziğimizin seçkin şarkılarını ve tasavvuf mûsikisinden bazı eserleri seslendirdi. Saz ekibinde Lâle Akay Umul (Kemençe), Gül Güldaş (Lâle Akay Umul), Ünzile Çuhadar Demir (Ud) ve Meleknaz Keleş (Dâire) de sanatçıya eşlik ettiler. Alkışlarla son bulan konserin ardından ESKADER adına Aşkın Geçgel, Elif Ömürlü Uyar’a çiçek verdi.

Daha sonra, Mustafa Nadir Önay’ın hazırladığı, ESKADER’in kuruluş amacı ve faaliyetlerinin anlatıldığı belgesel sunuldu. Açılış konuşmasını yapan ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, kültürümüzün dünyaya nispet naif ve ayrıcalıklı yönlerine değinerek, yeni bir medeniyet tasavvurunun önemine binaen coğrafyamızın dünyayı imrendirecek bir kültür ve sanat cevheri barındırdığının altını çizdi. Millî değerlerimizden ve köklerimizden bahseden, konuşmasını mütefekkirlerimizin sözleriyle süsleyen Aydemir, özetle şöyle dedi:

“Bizim okuyan, düşünen, düşüncesini yazıya döken insanlar olarak aslî görevimiz Fuzûlî’yi, Şeyh Galib’i, Itrî’yi, Sinan’ı, Karacaoğlan’ı, Yunus Emre’yi yeniden arayıp bulmak olmalıdır. Yeniden kendimizi zamana kurmak gibi bir derdimiz olmalıdır. Medeniyetimizin ana sütunlarından olan edebiyat, güzel sanatlar, mûsikî ve mimâri gibi alanlarda göz ve gönül dolduran gayretleri, çalışmaları, eserleri görmezlikten gelemezdik, onlara bigâne kalamazdık. Zihnimizi, gönlümüzü, muhabbetimizi ve elimizi onlara uzatmak zorundaydık. Çünkü ve ancak; iman-irfan-aşk, ahlâk ve edeple tezyin edilmiş bu eserlerle yeni nesillerimiz kimlik ve şahsiyet kazanacaklardır.”

 

BÜYÜK BİR COŞKU YAŞANDI

Coşkulu ve duygu yüklü anların yaşandığı törende, ödül alanlar kadar verenler de büyük ilgi gördü. Çeşitli dallarda ödüle lâyık görülenlere plâketlerini takdim edenlerden bazıları şöyle:

Mehmet Samsakçı’ya ödülünü Basın İlan Kurumu İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker,Hüseyin Yorulmaz’a şair ve yazar Nurettin Durman, Demirhan Kadıoğlu’na ressam Murat Sevinç ve karikatürist İbrahim Özdabak, Derin Tarih Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan’a yazar Oğuz Çetinoğlu, Dr. Yusuf Gedikli’ye Boğaziçi Yayınları Yayın YönetmeniGazi Altun, Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’na Yrd. Doç. Dr. Erol Ülgen, Mustafa Ceylan’a yazarAhmet Özdemir, Dr. Necdet Subaşı’na Dr. Şâkir Diclehan, Naime Erkovan’a araştırmacı yazarİhsan Işık, Gürol Pehlivan’a Mehmet Nuri Yardım, Dr. İnci Ayan Birol’a kızkardeşi Prof. Dr.Çiçek Derman, Beyan Yayınları adına Ali Kemal Temizer’e Üç Dal Yayınları kurucusu Mümin Çevik, TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’ya Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürü Hamdi Turşucu, “Beş Şehirli” kültür projesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Kütüphaneler Genel Müdürü Hamdi Turşucu’ya hattat Doç. Dr. Mehmet Memiş, Yalçın Çetinkaya’ya müzisyen şair ve yazar Fırat Kızıltuğ, “Sahaf Festivali” organizasyonu için Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Kaan Murat Yanık’a gazeteci yazar Mehmet Ocaktan, Yağmur Tunalı’ya yazar Lütfü Şehsuvaroğlu,Gülcan Tezcan’a gazeteci yazar Engin Köklüçınar, Kafes filmi senaristi Lütfü Şehsuvaroğluve yapımcısı Yasemin Nak’a yazar İhsan Kabil, Burhanettin Kapusuzoğlu’na araştırmacı yazar Sabri Koz, Zeynep Arkan’a Hüseyin Akın, Turgut Güler’e Prof. Dr. Mehdi Ergüzel,Diriliş Ertuğrul dizisi Yönetmeni yönetmeni Hüseyin Özçelik’e Mesut Uçakan, Dr. Metin Eriş’e ressam yazar Gürbüz Azak, Rasim Cinisli’ye Prof. Dr. Fahrettin Olguner, Ertuğrul Düzdağ’a Prof. Dr. Abdullah Uçman, Dr. Emin Işık’a Prof. Dr. Kenan Gürsoy ve yazar Üstün İnançödüllerini verdiler.

Yoğun katılımın gözlendiği ve yüzlerce sanatseveren büyük bir ilgiyle takip ettiği törenin ardından ödül alanlar, plâket verenler ile bazı dinleyiciler birlikte hâtıra fotoğrafları çektirdiler. Muhtelif kurum ve kuruluşların gönderdikleri çiçekler ise salonun baş köşesini doldurdu.

 

ESKADER 2015 KÜLTÜR SANAT ÖDÜLLERİ KİME VERİLDİ?

Araştırma: Ölüme Açılan Estetik Kapı – Dr. Mehmet Samsakçı, (Kitabevi)

Biyografi: Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç – Hüseyin Yorulmaz (Hat Yayınları)

Çocuk: Demirhan Kadıoğlu (Çizgileri, kitapları ve Can Kardeş dergisini başarıyla yönetmesiyle)

Deneme: Sür Atını Kafdağına – Berat Demirci (Kitabevi)

Dergi: Derin Tarih dergisi

Dil: Dillerin Şifresi – Dr. Yusuf Gedikli (Boğaziçi Yayınları)

Düşünce: Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu – 2015’te yayımlanan düşünce eserleriyle (Papersende Yayınları)

Halk Edebiyatı: Türk Dünyası Efsaneleri 1-2, Mustafa Ceylan, (Bilge Oğuz Yayınları)

Hâtıra: Yaz Dediler Ânı, Dr. Necdet Subaşı, (Otto Yayınları)

Hikâye: Ay ve Güneş Kumpanyası – Naime Erkovan (Şule Yayınları)

İnceleme: Dede Korkut Kitabı’nda Yapı, İdeoloji ve Yaratım, Gürol Pehlivan (Ötüken Neşriyat)

Klâsik Sanatlar: Dr. İnci Ayan Birol (Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nda verdiği dersler ve yayımlanan eserleriyle)

Kitap Yayıncılığı: Beyan Yayınları

Kurum: Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi

Kültür Mirası: Hareket Dergisi’nin Tıpkı Basımıyla (Dergâh Yayınları)

Kültür Projesi: “Beş Şehirli” – Kültür ve Turizm Bakanlığı

Müzik: Yalçın Çetinkaya- Yeni Şafak’taki müzik yazılarıyla

Okumaya Teşvik: “Sahaf Festivali” – Beyoğlu Belediyesi

Roman: Butimar – Kaan Murat Yanık (Kapı Yayınları)

Röportaj: Bittiği Yerde Başlar – Yağmur Tunalı (Bilge Kültür Sanat)

Sanat Yazıları: Gülcan Tezcan (Star gazetesindeki eleştirel kültür sanat yazılarıyla)

Sinema: Kafes filmi.

Şehir Kitabı: Dem Bu Demdir Bozoknağme -Yozgat’a Güzelleme– S. Burhanettin Kapusuzoğlu (Ötüken Neşriyat)

Şiir: Orada Merhamet Varmış, Zeynep Arkan (Ebabil Yayınları)

Tarih: Fâtihname – Turgut Güler (Ötüken Neşriyat)

TV (dizi film): Diriliş Ertuğrul (TRT)

Tiyatro: Zihni Göktay (Şehir Tiyatroları’nda gelenekten beslenen ustaca oyunculuğuyla)

Üstün Hizmet Ödülleri: Dr. Metin Eriş, Rasim Cinisli, Ertuğrul Düzdağ

Özel Ödül: Dr. Emin Işık