23 Haziran Cuma |

ESKADER’İN KURULUŞ AMACI VE HİZMETLERİ

 

ESKADER, 4 Mart 2008 tarihinde İstanbul’da “Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği” adıyla kuruldu. Kısaltılmış adı ESKADER’dir. Türk edebiyatını, dilini, sanatını, kültürünü araştırmak, bu konuda yapılacak çalışmaları teşvik etmek ve köklü medeniyetimizi geleceğe taşımak amacıyla kurulan derneğin merkezi Cağaloğlu’ndadır.
Derneğin kurucuları, Muhterem Yüceyılmaz, Bestami Yazgan, Yusuf Dursun, Şerif Aydemir, Nur Hilâl Ünlü, Abdülkadir Süphandağı, Nidayi Sevim, Hamit Kardaş ve Mehmet Nuri Yardım’dan oluşuyor. ESKADER’in şu anki yönetim kurulu ise Ahmet Yüter, Ali Hakkoymaz, Cihat Zafer, Demirhan Kadıoğlu, Derya Yanık, Erol Mermer, Esra Demirkıran, Fatma Yargıcı, Halil Gökkaya, Hüseyin Sarıkoç, Mehmet Nuri Yardım, Mustafa Nadir Önay, Müjdat Uluçam ve Recep Arslan’dan meydana geliyor. Mehmet Nuri Yardım, iki dönemdir derneğin genel başkanlığına seçiliyor. Daha önce Prof. Dr. Ümit Meriç, Yavuz Bülent Bâkiler ve Dursun Gürlek’in Denetleme Kurulu üyesi olduğu derneğin şimdiki Denetleme Kurulu üyeleri, Cezmi Aşuroğlu, Haluk İmamoğlu, Hüdavendigâr Onur, Sefa Saygılı, Şaban Kurt ve Yusuf Bilge Büyükboyacı.

 

Bugüne kadar başta İstanbul olmak üzere Marmara bölgesinde yüzlerce faaliyete imza atan ESKADER’in sürekli etkinlikleri arasında bazı kurum ve kuruluşlarla birlikte gerçekleştirdiği anma ve saygı toplantıları ile yaklaşık bir yıldır Cağaloğlu’nda devam edegelen “Bâbıâli Sohbetleri”dir. Sona ermiş olan Marmara Kıraathanesi geleneğini yaşatmak amacıyla başlatılan bu sohbetlere her hafta Alayköşkü Caddesi, No. 5 Cağaloğlu adresinde devam edilmektedir. Türkiye’nin seçkin ilim, kültür, sanat ve edebiyat ustalarının dâvet edildiği bu toplantılara büyük bir ilgi ve katılım gözleniyor.

 

Aralarında Abdurrahim Balcıoğlu, Bekir Sıtkı Erdoğan, Cahit Öney, Fahri Ersavaş, İlhan Ayverdi, İsmet Bozdağ, Kâzım Yedekçioğlu, Mehmet Turan Yarar, Mehmet Türker Acaroğlu, Mehmet Zeki Akdağ, Dr Müjgan Cunbur, Nazik Erik, Orhan Bayrak, İlhan Ayverdi, Prof. Dr. Orhan Okay, Rıza Beşer, Sedat Umran, Sermet Sami Uysal, Prof. Dr. Şükrü Elçin ve Vehip Sinan gibi bir kısmı vefat etmiş olan şeref üyelerinin bulunduğu ESKADER’in şu anki mevcut üye sayısı 341.

 

ESKADER’in resmi sitesi, yeniden düzenlenen www.eskader.net. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen günlük kültür sanat sitesi www.sanatalemi.net vewww.medeniyetimiz.com siteleri de dernek bünyesinde hizmet veriyor. ESKADER yöneticileri, bazı il ve ilçelere zaman zaman kültür gezileri düzenliyor. Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi’nde bir yıl boyunca “Şairler Saygı Geceleri” düzenleyen ESKADER’in anma toplantıları, yaşayanlara saygı toplantıları sanatseverler tarafından büyük alaka çekiyor. Derneğin gerçekleştirdiği faaliyetler arasında Yazı, Şiir, Senaryo atölyeleri ile Dil-Türkçe, Karikatür ve Fotoğraf kursları da bulunuyor. ESKADER’in hakkında anma ve saygı toplantıları düzenlediği şahsiyetler arasında Ali Fuad Başgil, Fethi Gemuhluoğlu, İlhan Ayverdi, Mehmet Âkif Ersoy, Mehmet Çınarlı, Münevver Ayaşlı, Ömer Lütfi Mete, Rüştü Eriç, Yahya Kemal Beyatlı, Yücel Çakmaklı, Sâmiha Ayverdi, Gürbüz Azak, Hüsrev Hatemi, Ömer Öztürkmen, Üstün İnanç, Ömer Faruk Akün, Semavi Eyici, Oktay Aslanapa, Yusuf Ömürlü, Yavuz Bülent Bâkiler, Bekir Sıtkı Erdoğan, Hilmi Yavuz, Bahattin Karakoç ve Sedat Umran da bulunuyor.

 

ESKADER şu anda Cağaloğlu’nda Çatalçeşme Sokak, No: 4-8 İmamoğlu İşhanı adresinde hizmet veriyor. Telefonları: 0 (212) 5112323-5112324, E-posta: eskader2008@gmail.com, İletişim: Osman Esgice.

KÖŞE YAZARLARI

Turgut Güler
3 YAZI0 YORUM
Ahmet Özdemir
3 YAZI0 YORUM
Sinan Terzi
3 YAZI0 YORUM
Cengizhan Orakçı
3 YAZI0 YORUM
Nermin Taylan
2 YAZI0 YORUM
Uğur Canbolat
2 YAZI0 YORUM
Senail Özkan
1 YAZI0 YORUM
Hüseyin Akın
1 YAZI0 YORUM
Şerif Aydemir
1 YAZI0 YORUM

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
592TakipçilerTakip Et

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ