Menteşe

Menteşe

Biree menteşe gibiyiz çivilerinden kurtulmuş…

Genelleme yapmak her zaman problem içerir elbette, bunun farkındayım. Yine de içimden neredeyse hepimiz böyleyiz demek geçiyor… Üstelik paslı. Bir çürümüşlük hâli de denebilir bu hâlimize. Menteşemiz çivilerden kurtulmuş. Her birini bir yerlere umarsızca fırlatmış durumdayız. Evimizin kapısının kapalı kalamayışı bundan ileri geliyor. Menteşeler yerinden sökülüp düştüğünden içeriden sürgülememiz de sonucu değiştirmiyor. Bu sebeple evimize hep yabanlar girmiş. Bize dost olmayan rüzgârlar esmeye başlamış. Üşütmüş bizi. Fena halde üşümüşüz. Kemiklerimizin ısınması kısa zamanda olacak gibi görünmüyor.

Dostlar, bu konu mühim. Evimizin kapılarını sıkı sıkıya kapatıp televizyonları denetimsiz açtığımız zamanlardan beri korumasız kaldık. Denetimsiz kaldık. Elbette bununla sınırlı kalmadı yabanla karışmamız. Yabancıyla hemdem olmamız. Devam etti. Artarak üstelik. Eskiden tek bir kanal ile bu yabancı saldırılara maruz kalırken zamanla evlerimizden ceplerimize ve ellerimize kadar devam etti. Elimizden bırakmadığımız telefonlar ile günün ve gecenin her dakikasında bu sarsıcı etkilerle karşı karşıyayız. İşte bu sebeple menteşelere dönüp tekrar bakmamız gerekiyor. Bir kez daha üzerinde ciddiyetle düşünmemiz gerekiyor. Menteşeler sökülünce kendimizi, hânemizi koruyamaz olmuşuz fikrinde mutabık isek çare düşünmek vaktidir.

Ruhumuzun, vicdanımızın, aklımızın, kalbimizin menteşeleri ne durumda gelin gözden geçirelim. Hasar tespitini sağlıklı yapalım. Tarafsız davranalım kendimize. Açınımız mı acıyacak, acısın. İçimiz mi yanacak, yansın. Aklımız mı şaşalayacak, şaşalasın. Kalbimiz mi titreyecek, titresin. Hepsi olsun. Olsun ki; bir sıçrama imkânı bulalım. Silkinmenin vaktidir, yetişir artık diyelim. Paslanmış menteşeleri, sağlam, hakikatli menteşelerle yenileyelim.
Kendimizi tazeleyelim. Onaralım. Yerinden fırlamış, düştü düşecek olan paslı ve gıcırtılı menteşelerle sağlam ev kapılarına sahip olamayız. Kalbimiz evimizdir. En önemli varlığımızdır. Misafiri de kutludur. Korunmaya, kollanmaya oradan başlamak gerekir. İlk hasar orayadır zira. Oraya çivilerinden kurtulmuş paslı menteşeler yakışır mı hiç?!