Sosyal Medya Tipolojileri

Sosyal Medya Tipolojileri

Bu mecranın sakinleri:

 1. Sakin kendi hâlinde insanlar. Hayatta nasılsa öyle. Çayı demlikte, kahvesi cezvede. Üşengeç takiplerin ve meraksız ilgilerin insanı.
 2. “Kim ne yapıyor?” sorusu etrafında kendini tipik bir yangın memuru olarak konuşlandıranlar. Gözleri başkasında. Dükkânın önünde geleni gideni süzen insanlar gibi. Muhatabını sokağın başından gözüyle yakalayıp sonuna kadar götürebilmeyi başaranlar.
 3. Seviyesiz, arka sokaklarda büyümüş, arsız, edepsiz tipler. Birine çakmak için fırsat kollayan, karakolda bir gün yatıp çıkan cinsten tipler.
 4. Fişçiler, takipçiler, kayıt tutucular, bir gün lazım olurcular, ekran sayfasının sık sık fotoğrafını çekenler… Ajanlar…
 5. Eskiden gazete ve dergi kupürlerini küflenene kadar saklayanların yeni bir çeşidi. Herkesten bir kaç satır, herkesten birkaç fotoğraf. Emekli olunca okuyacaklar cinsinden.
 6. Açlar, hırsızlar, fırsatçılar, çalgıcılar, vs. Bunlar aldıklarını, ele geçirdiklerini başka bir yerde pazarlama hevesindedirler. Sizden alır kişisel blogunda ya da başka bir yerde görücüye çıkarır, anlık imaj avcılığı yaparlar.
 7. Hastalar, deliler, nevrotikler, belalılar, sapıklar. Anlatmaya bile gerek yok. Bunlardan her yerde var, burada da var.
 8. Bir mesaj vermek için kürsü kapanlar. Bildiklerini anlatacaklar, cennetin de cehennemin de kapısını bunlar tutarlar. Formüller onlarda, yol göstericilik onlarda. Sürüsüne bereket.
 9. Satıcılar, pazarcılar, taşeronlar, birinin adına kavgaya tutuşanlar, neferler, troller…
 10. Ahlak zabıtaları, değer biçiciler, kıymet avcıları… Bunlar sadece görürler, değerlendirirler. Kimse bunlara “Ya siz?” diyemez.
 11. Her şeyi burada öğrenenler, her şeyi burada dolaşıma sokanlar. Açık öğretim mantığıyla bildikleri her şey için en uygun mecra burasıdır.
 12. Buralara bir girip çıkanlar. Burada aradıkları bir şey yoktur, ama karanlıkta ıslık çalan, üşüyüp kahveye giren gibidirler. Cinstirler.
 13. Varsa yoksa çetçiler (Chat). Sabahtan akşama kadar, akşamdan sabaha kadar bulduğuna laf atan, bulmadığını taciz eden sefil ve içe kapanık ruhların dünyası. Hasta  ve kimi ne zaman çarpacağı belli olmayan tipler.
 14. Politikacılar, reklamcılar, filmciler, ayı oynatıcıları, kavanozda yılan gösterenler, jilet satıcıları…
 15. Burayı bir meydan muharebe alanı olarak görenler. Amigolar, goygoycular, şakşakçılar…
 16. Gül resimlerini, hüzünlü ilahileri, gergin marşları paylaşmak için fırsat kollayanlar…
 17. Buraları tanımlı bir iletişim mecraı olarak seçenler. Nitelikli bir sosyal çevrede düşüncelerinin tartışılmasına ihtiyaç duyan ancak dünyayı bundan ibaret görmeyenlerin uğrak yeri.